Nie ulega wątpliwości, że własna domowa mikroelektrownia słoneczna to znaczna oszczędność pieniędzy. Najpierw trzeba jednak zapłacić za montaż instalacji.
Rodzi się zatem pytanie: Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej daje możliwość korzystania z energii słonecznej za darmo. Przy rosnących cenach za prąd elektryczny montaż paneli fotowoltaicznych jest równoznaczny z uniezależnieniem się od ich przyrostu i zmian cen za prąd. Taki system fotowoltaiczny podłączany jest do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. W zależności od rodzaju instalacji uzyskaną energię elektryczną można na bieżąco zużywać, magazynować lub oddawać do sieci, odbierając ją w stosunku 0,8 kWh za każdą oddaną kWh przy instalacji poniżej 10 kWp oraz powyżej 10kWp 0,7kWh.
Zatem rozważając zakup instalacji fotowoltaicznej warto zdawać sobie sprawę, iż podstawowym kryterium pozwalającym oszacować odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej nie jest wielkość domu czy ilość mieszkańców, lecz ilość zużytej energii elektrycznej. Od tego parametru zależeć będzie precyzyjność dobranej instalacji. Znając wartość rocznego zużycia energii można obliczyć moc paneli fotowoltaicznych, która będzie odpowiednia dla konkretnego gospodarstwa domowego. Na podstawie rachunków za prąd ustala się przybliżoną moc instalacji. W naszych warunkach geograficznych szacunkowo zakłada się, że z 1 kWp mocy zainstalowanej instalacji jesteśmy w stanie uzyskać od 950 kWh do 1050 kWh energii elektrycznej za rok. Warto zatem zdawać sobie sprawę z możliwości instalacyjnych, a przede wszystkim z lokalizacji gospodarstwa domowego, powierzchni dachu lub gruntu, ekspozycji powierzchni względem słońca, kąta nachylenia połaci dachowej oraz z występowania zacieniania. Właśnie te czynniki mają wpływ na dobór instalacji fotowoltaicznej.
Istotne również w planowaniu inwestycji jest to, aby uzysk z instalacji nie przekraczał znacząco rocznego zapotrzebowania na prąd, gdyż w tym przypadku koszt samej instalacji będzie znacznie większy i wydłuża się okres jej zwrotu.
Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór mocy dla domu. Sam koszt instalacji fotowoltaicznej zwraca się już w ciągu kilku lat, a panele efektywnie działają przez ponad dwadzieścia pięć lat. Istotne jest dokładne wyliczenie zwrotu z inwestycji, który zależy przede wszystkim od warunków geograficznych, kosztów montażu czy mocy instalacji.
Proces uzyskiwania prądu odbywa się samoczynnie od świtu do zmierzchu. Nie wymaga to jakiejkolwiek ingerencji. Samo posiadanie paneli nie generuje dodatkowych wydatków, gdyż instalacja jest całkowicie bezobsługowa. Wytworzona energia jest w pełni ekologiczna.
Każdego dnia od momentu uruchomienia systemu fotowoltaicznego zyskujesz DARMOWY PRĄD ZE SŁOŃCA.